Dotazy i dojmy směřujte do komentářů nebo na arda.z.lyry@seznam.cz <3

Co rády čtete?

26. července 2017 v 15:42 |  Arda z Lyry
Milé dámy,
(stále ještě jsem nebyla vyvedena z omylu, že to snad čte i nějaký ten pán)

v naší poslední klikací anketce se se rozmnožily už na číslovku 32. Velmi mě to těší a budu ráda, když se budete vracet, spokojené dosavadní četbou a lačnící po další.

Tímto vyhlašuji novou anketku, ovšem otázky na jeden klik tu tentokrát nenajdete. Ráda bych od Vás věděla, tentokrát o něco obšírněji, jaké čtení se Vám líbí a co by Vám udělalo radost. Tady máte prostor i pro vyjádření sympatií k více než jedné povídce (jak požadovala poslední anketa), což by bylo těžké i pro mě samotnou.
Napište mi prosím, co rády čtete - jestli je to čistá romantika, jestli třeba neškodí šmrncnutí nějakou tou krimi zápletkou nebo i přídavek humoru atd.
Které z Vás se líbí, když okolo sebe HG/SS krouží ještě v Bradavicích, nebo se Hermiona do Bradavic vrací jako učitelka, nebo se setkají při jiné příležitosti pracovně či nepracovně, nebo se setkají v mudlovském světě, jak by to mohlo být ... Ach, tolik nápadů, jestli bych taky neměla začít s vlastním psaním ff!! Smějící se
Nahrňte mi sem všechny nápady a přání, vyzdvihněte to, co už jste tu přečetly a líbilo se, sdělte mi, co by Vás zaujalo. Třeba mám za skladě zrovna to, nebo na to můžu natrefit při dalším hledání...

Děkuji, že budete věnovat chvilku svého času malé zprávě. Ráda čtu Vaše slova a věřím, že i Vy rády čtete ta moje (potažmo slova autorek, které byly potěšené dotazem o překlad svých povídek).

Krásné léto všem!
Arda z Lyry <3
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 resthefuture resthefuture | 27. července 2017 v 22:01 | Reagovat

Tak, abych mluvila za sebe.

Můj nejoblíbenější typ povídky je s použitím obraceče času, kdy se Hermiona vrátí do doby Pobertů. Ani nevím co konkrétně, ale něco mně na tom hrozně fascinuje. V angličtině je spousta povídek na tohle téma, teď si vybavuju, že jsem četla i něco, kde Hermiona použila nějakej lektvar, pomocí kterýho se vrátila  zpátky do minulosti :-). V češtině jsem četla snad jen dvě, byl to (velmi zdařilý) překlad anglické povídky Vanity a česká povídka Příliš málo času. Jinak z anglických mám ráda Pride of Time, Time Treasure, A Gift of Time nebo třeba Unwritten future.

Jinak musím říct, že preferuju asi příběhy, kde už je Hermiona pryč z pozice studentky. Přijde mi, že když v příběhu Hermiona ještě studuje, tak ten příběh se většinou drží nějaké, dost podobné, linie: Hermiona najde Snapea ležet po setkání/ začně se učit nitroobranu/ chodí vařit lektvary/ se zraní a Severus jí pomůže apod. a pak se do sebe zakoukaj, Severus řeší dilemu - je to moje studentka, nesmím si s ní něco začít :-D. Rozhodně netvrdím, že jsou to špatný příběhy. Vzhledem k tomu, že překládáš z němčiny, tak si možná narazila na povídku Inter Spem Et Metum, což je přesně tenhle případ, nicméně ta povídka je skvělá. Z českých můžu vyzdvihnout hlavně Zapovězenci od bleska a Láska je slepá od sevika, Co se ti zdá nemožné není nereálné od a-sisi. Hlavně Zapovězenci mají podle mě naprosto originální zápletku

Takže já dávám přednost příběhům, kde už je Hermiona dospělá, klidně když je v pozici bradavické učitelky. Přijde mi, že to dává příběhu mnohem rozsáhlejší možnosti. Tyhle povídky jsou většinou psané už po válce, takže Severuse můžou čtenáři v trochu jiné pozici (většinou mnohem přístupnější). Těhlech povídek je samozřejmě nepřeberné množství.
Někdy má člověk chuť na romantiku, kdy si člověk oddechne - něco jako tvůj překlad Bewitching my mind. Myslím, že česká autorka wixie píše super romantický věci s originální zápletkou - veledílo Člověk míní, život mění, dále Společnice a moje oblíbená Tati, kup nám maminku.
Taky mám strašně ráda povídku Denial (má to výbornej českej překlad e-vismaior). Častokrát použité téma "marriage law", ale v tomhle případě Hermiona a Severus si každý berou někoho jiného :-?.
A hodně zajímavě pojatá je slovenská povídka Očarované srdce, kdy se děj odehrává ve viktorianské Anglii.

Nicméně někdy mám vyloženě náladu na něco složitější. Ať už je to hodně psychologický - Post Tenebras Lux a Co se ti líbí, máš mít v úžívání jsou dva naprosto skvělý český překlady. A taky již dříve zmíněné ISEM.

Nicméně tyhlety deep psychologický věci jsou většinou hodně dlouhý příběhy. Takže pro překladatele je to běh na dlouhou trať. Což chápu, že ne každej chce překládat tak dlouho jednu věc. Taky někdy nemám náladu rozečíst něco hrozně dlouhýho :-).

Možná se pletu, ale z tý dosavadní tvorby spíš usuzuju, že překládáš spíše kratší příběhy? V tom případě si myslím, že k tomu se nejvíce hoděj romantický věci, semtam střihlý něčím jiným. Já osobně na krimi/detektivky nikdy moc nebyla, takže já za romantický povídky s humorem, přesně jako je Bewitching my mind, Alle, nur nicht die Eine a Felix Felicis :-D.

Tak, snad jsem taky trochu přispěla 8-).

2 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 29. července 2017 v 20:44 | Reagovat

[1]: Resthefuture: Děkuji Ti za obsáhlý koment. Chtěla jsem shrnout všechny odpovědi, ale je sobota večer a Ty ses ozvala jako jediná. :-! Ještě chvilku počkáme, než bude co sumarizovat. A já doufám, že bude, děvčata...

3 Michelle Michelle | 30. července 2017 v 22:31 | Reagovat

[1]: je wixie a evi taky miluju, bohužel už ani jedna nepíše... vlastně většina autorek už to zabalila :( asi už je opravdu těžké něco originálního vymyslet...

4 Michelle Michelle | 30. července 2017 v 22:40 | Reagovat

Já naopak Poberty moc ráda nemám, naopak se mi dost líbí budoucnost Scorpius/Rose a spol.. miluju Leann a její Špinavé hry a další..

Jinak už si nevybavim všechna jména, v podstatě si přečtu ráda cokoliv dobře napsaného, žánr dle nálady.. tady mě hodně zaujaly obecně povídky MoracMcAdams.

Co se mi hodně líbí, tak ne až tak proflakle páry, treba vedlejší postavy.. o té Narcisse už jsem taky uvažovala.. a co třeba životní příběhy ostatních profesorů..
Miluju povídku How to catch your Dragon, bohuzel je nedokončená..

A co se týká Severuse,líbí se mi s dětmi.. (hold kojící matka no, hormony) :-D  :-P

5 resthefuture resthefuture | 30. července 2017 v 23:06 | Reagovat

[4]: Jenom jsem to chtěla upřesnit - Poberty jako takové nemám ráda, ale hrozně se mi líbí ta představa, že se Hermiona vrátí do minulosti a tam se spolu se Severusem potkají :-).

Jinak to, že wixie už nepíše mě moc mrzí. Ty zápletky, o ona dokázala vymslet ... Všechna čest, opravdu 8-).

6 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 2. srpna 2017 v 21:39 | Reagovat

[4]: Michelle: snažila jsem se tady zacílit úzce, výběr pairingů je opravdu veliký, to bych mohla pak překládat dnem i nocí a stejně bych nestíhala...
Severus s dětmi? - a četla jsi Ne jen Granger, co překládá sovička Jacomo? Doporučuji. Dlouhééé a fajnééé. Teď pravda trochu nepřibývají kapitolky, ačkoli má sovička v rukávu hned tři (to vím s naprostou jistotou). 8-)
Díky, budu na to pamatovat a třeba se Severus s dětmi někdy časem objeví.

7 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 2. srpna 2017 v 21:44 | Reagovat

[1]: Resthefuture: Obraceč času? Mám jednu takovou vyhlídnutou, ovšem autorka je laxní a prozatím nedokončila. Tak vyčkávám.
Dospělá Hermiona je jednodušší. Ono dát je dohromady ještě za H. studií chce větší fušku, aby to bylo uvěřitelné. Ale i něco takového bude. Těš se. ;-)
Denial - velmi doporučuji a Evi chválím, kudy chodím. U překladu jsem si chrochtala už snad pětkrát. :-D
Je pravda, že do delších věcí se obzvlášť nehrnu, ale přiznávám, že mám i takové poklady ve frontě.
A nakonec: povinně všichni přečíst Společnici. Jako domácí úkol, děvčata. Něco v tomto smyslu tu bude, už mám dvě třetiny hotové... :-x

8 Michelle Michelle | 6. srpna 2017 v 22:04 | Reagovat

[6]: ano ne jen Granger čtu už z doby, kdy to předkládala jiná osubka a netrpělivě vyhlizim další kapitoly :-)

Denial jsem četla a Společnici též, jsem fanatik a teď čtu o to víc, protože mám dítě, které spí zásadně jen pricucle na maminku.. :-?  :-D

Proto jsem taky tak šťastná, že jsem teď objevila TEBE!!

Nějaké další tipy? ;-)

9 ardazlyry ardazlyry | E-mail | Web | 7. srpna 2017 v 8:52 | Reagovat

[8]: Michelle: ozvu se Jacomo a poptám se, jak to vypadá. Vezmu to nevděčné pruzení na sebe. ;-)
Ano, matko, zcela chápu, přesně takto jsem se dostala ke čtení ff v němčině - relax, zábava a učení v jednom.
Jsem ráda, že jsem aspoň trochu mohla přispět ke Tvému štěstí. <3

10 resthefuture resthefuture | 11. srpna 2017 v 22:54 | Reagovat

[7]: Spolecnice je skvela a denial a evi jsou top. A Nejen Granger samozrejme znam :)

Jinak jestli se vytasis s necim, co obsahuje obraces tak budu v sedmem nebi :-D

11 alca alca | 22. srpna 2017 v 16:39 | Reagovat

Já mám ráda povídky taky spíše z doby po studium ,nebo aspon dokončení studia po válce. Líbí se mi povídky,kdy se Hermiona vrací učit do Bradavic, nebo povídky po ukončení války.
Mezi moje top patří Profesor morous,poslední nepřítel,odmítnutí,Co se ti zdá nemožné není nereálné,donodnutý snatek,kde je pravda,Post Tenebras Lux,Vanity a nově překládaných Prostě být. FF mám moc ráda,ale snamione je prostě nejlepší.
Jsem moc ráda,že jsem objevila tvoje stránky a každou neděli večer se těším na nový dílek. Z anglických povídek,které čtu přes překladač,protože anglicky bohužel neumím se mi nejvíc líbila A Murder of Crows od Hogwarts 91.Tu kdyby někdo přeložil do češtiny,tak budu na vrcholu blaha. :-D
Moc děkuju za tvoje skvělé překlady :-)

12 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 22. srpna 2017 v 20:51 | Reagovat

[11]: alca: Děkuji za vyjádření, tady najdeš především Snamione, tedy to, co Tvé srdce žádá. ;-) Z každého soudku (různá doba, různé situace) mám něco vyhlídnutého, něco i rozpracovaného... Však postupně uvidíte.

13 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 22. srpna 2017 v 20:53 | Reagovat

[5]: Resthefuture: Vyhlídnutá slibná povídka s obracečem bohužel nebude, autorka ji nejen že nedokončila, ale navíc i stáhla s tím, že se teď soustředí na vydání vlastní tvorby. Tak jí držme palce a já budu hledat dál. ;-)

14 Michelle Michelle | 29. srpna 2017 v 23:20 | Reagovat

Ardo, tak jsem začala znova procitat " staré povídky"
Je to hodně zajímavé, našla jsem tak dokonce jedno 6 let staré osobní věnování O_O  :-D

15 ardazlyry ardazlyry | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 8:58 | Reagovat

[14]: Michelle: Vidíš, jak se Ti ti hromadí, tady máš taky jedno. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.