Dotazy i dojmy směřujte do komentářů nebo na arda.z.lyry@seznam.cz <3

Happy Halloween 2/28

8. března 2018 v 20:00 |  Vestilia
2.
Hermiona zalapala po vzduchu. Opravdu chtěl Snape svá slova dovést ad absurdum?
Demonstrativně zdvihl levou ruku. Bývala opravdu dobrou studentkou v Kouzelných lektvarech. A ano, má paměť jako slon. Tak se maličko zarazila, a pak se naprosto šokovaně zeptala: "Merlinův klobouk?"
Snape přikývl.


"Ano, ten velký a především kouzelný bratr Lysohlávky kopinaté. Kdekterý mudla by mi tuto pěknou houbičku záviděl."
Než Hermiona vymyslela odpověď, která by trochu dávala smysl, uběhlo několik vteřin.
"Vy se chcete dopovat drogami?"
"Ne."
Nyní byla naprosto zmatená.
"Ale tu houbu jste chtěl sníst! Houbu s psychogenními účinky. Koncentrovanou."
Přehnaně si povzdechl.
"Taková hodná holčička, skoro by se dalo věřit, že mi je 24 a tobě 43. Ó pardon. Vám, profesorce Grangerové, jen je mi velmi zatěžko použít u takové naivity formální oslovení. Ale ne, nechtěl jsem se dopovat drogami."
Tak tak zabránila zmatenému 'Cože?' vyklouznout ze svých úst. Místo toho kontrovala: "Vážně mi chcete tvrdit, že uprchnete z halloweenské oslavy, abyste si tady v lese zapálil oheň a očichával houbu?"
"Ale ne, samozřejmě, že ne. To by bylo neuctivé, pokud bych se pokoušel Vám to namluvit. Znamenalo by to, že vycházím z toho, že byste tomu skutečně mohla uvěřit. Konjunktiv tu jednoduše není na místě. Já už JSEM nadopovaný drogami. Vy jste pouze ovlivnila rozdíl 20 a něco málo přes 30 miligramů psilocybinu."
Pronesl to tak suše, že tím Hermionu znovu na několik vteřin zbavil slov. Jakmile mohla trochu jasněji přemýšlet - totiž když zjistila, že se asi naprosto zbláznil - sesunula se vedle něj na zem a během toho doufala, že ji snad napadnou diplomatičtější slova. To se ovšem nestalo.
"Vy jste se zbláznil?"
Seděl vedle ní naprosto klidně a otevřeně na ni hleděl.
"Proč bych měl?"
"Protože jste si vzal drogu? To je vyšinuté. Máte ponětí, co mohou tyto houby vyvolat?"
Zase zazněl ten povzdech, jako by se chystal už posté opakovat vysvětlení nějakému zabedněnému dítěti.
"Ano. S jistotou vím lépe než Vy, co tyto houby způsobují. To bude zřejmě dáno rozdílem mezi teoretickým věděním a praktickou zkušeností."
Měl s nimi tedy zkušenosti? Pohled stočila k ohni a ptala se sama sebe, jestli právě seděla vedle feťáka hub. Bylo to vysvětlení pro jeho chování v posledních měsících? Psychogenní působení -
Přerušil tok jejích myšlenek se zjevným pobavením.
"Člověk na Vás ty urychlené závěry doslova vidí. Mám Vám pomoci? Máme Halloween, zapálil jsem oheň…"
Samozřejmě. Oheň, který duším ukáže cestu. Doufal, že s nimi v drogovém opojení může vejít v kontakt?
"To jsou jen legendy - " a tentokrát přerušil její slova.
"Naše existence a naše moc jsou také jen pohádky. A přesto je to pravda. Vy jste ještě natolik mudlovská, že se ve skutečnosti uzavíráte tomuto dni, který má být oslavován."
Zase na něho pohlédla.
"To mi říkáte zrovna Vy? Kdopak seděl u učitelského stolu naprosto bez nálady?"
Snape jen našpulil rty. Tak jo, ona taky.
"Ale Vy také, profesore Snape. Více než kdy jindy."
Sklonění jeho hlavy signalizovalo pochyby dřív, než je vyslovil.
"Překvapujete mě, Grangerová. Nyní bych od Vás očekával výmluvy, možná dokonce i výčitku, že jsem Vás se svou náladou nakazil. Což je nemožné. Nenávidím pouze tu pitomou dětskou oslavu, ne ten den sám o sobě. U Vás je to však jiné. Prozraďte mi, je to jen a pouze tím, že Vám Weasley před dvěma lety zlomil srdíčko, nebo existuje ještě nějaká příčina, která je méně dětinská?"
To byla chvíle, kdy si byla naprosto jistá, že by ho měla nechat samotného s ohněm a 10 miligramy psilocybinu. Vstala, avšak jemu se podařilo zabránit jí, aby jednoduše utekla.
"Je to strach před vzpomínkou na Vaše rodiče, že? Jak tragické; před Voldemortem byli zachráněni talentovaným dítětem, a pak, jen o dva roky později, se přihodila taková nesmyslná smrt při autonehodě."
Tragické. Bylo to nespravedlivé a sprosté. Osud ji nakopl do zadku, zákeřný úděl. Všechno bylo přece v pořádku. Naplánované. Ráda by mu vykřičela do obličeje, že nemá ponětí o tom, jak jí je. Ale nebylo to tak. Pokud měl někdo zkušenosti s umíráním okolo sebe, tak to byl muž, který nyní prázdnýma očima zíral do ohně. Souhlasilo ovšem, že se ho to netýkalo.
"To je snad moje věc," zasyčela na něho v naprostém vědomí toho, že tím vyjádřila souhlas.
"Stejně jako by byla moje věc, kdybych si vzal život u ukrytého ohníčku, nemyslíte? Nebo tak, jako je moje věc, když si rozšířím smysly trochou halucinogenů?"
Překročil osobní hranici, od všeobecností přikročil k detailům. To mu nepříslušelo. Vždyť ona k němu přišla, aby mu pomohla. Kvůli čemu ji trestal? Kvůli poznání, že nebyl sebevrah, ale muž na kouzelných houbách?"
Jen mávla rukou a tentokrát sama začala slaďoučkým tónem.
"Stejně, jako je Vaše věc, když si dřepnete do lesa a doufáte v jednu zbožňovanou, která je už 23 let mrtvá?"
Svou chybu poznala až poté, kdy ji vyslovila. Ovšem zřejmě nějakou jinou než Snape, neboť ten na ni nevyjel, čehož se obávala.
Zdvihl obočí do výšky a zašeptal: "Grangerová, Grangerová… Měl bych začít odškrtávat seznam s Vašimi chybnými odhady. Nyní jděte do sebe, odsuňte své rozčilení stranou a přemýšlejte logicky. K čemu o Halloweenu slouží oheň? Někde ve Vaší namyšlené hlavince se jistě nachází obraz stránky v knize, která přesně popisuje halloweenské zvyky."
Vysmíval se jí, už zase. A k čertu ano, věděla, co tím myslí. Šeptajíc odpověděla: "Má přilákat duše domů."
"Přesně tak! Přemýšlejte, považuje Lily Potterová tuto krajinu za svůj domov?"
Zakroutila hlavou. Plíživé poznání bylo přerušeno jeho následnými slovy.

"Vlastně je to všechno jen špatný vtip. Vy si myslíte, že o mně něco víte, a mně je každou Vaší větou jasné, že nemáte nejmenší tušení. Naproti tomu já vím o Vás o tolik víc, než si vůbec dokážete představit. Více než bych já sám dokázal odhadnout. A v tomto momentu se mi to všechno jeví zvláštně jasně."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 margareta margareta | 8. března 2018 v 23:07 | Reagovat

Tak teď už jdou i moje myšlenky šejdrem, a to sedím při kafi! :-? Co to dělá? Kterou duši chce přilákat? Kdo považoval Zakázaný les za svůj domov? Hagrid? Ale ten přece ještě žije, ne? Nebo nežije? Kromě různých škaredých potvor tam ještě běhával myslím Firenze, jinak nevím.
Možná by Hermiona udělala líp, kdyby prostě přisedla k ohýnku, ukousla si taky z houby a odplula do Říše divů jako Alenka! :-D  Přinejmenším by aspoň přišla na veselejší myšlenky. :-P

Díky za kapitolu! Jsem moc zvědavá, co z tohohle společného posezení vyplyne :-!

2 resthefuture resthefuture | 9. března 2018 v 11:58 | Reagovat

Tohle je super! Libí se mi, jak je Hermiona pro jednou naprosto mimo a Severus si tuhle nadvládu užívá :) Jsem zvědavá, koho se tam nakonec dočkáme!

3 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 10. března 2018 v 14:13 | Reagovat

[1]: Margareta: Ty jseš v tom až po uši! Příběh Tě naprosto vtáhl do sebe... A máš skvělý nápad, ať si dá Hermiona taky houbu. Třeba by jí to pomohlo, na to jsem nepřišla. ;-) Zítra uvidíš, jak to bude dál. :-)

4 ardazlyry ardazlyry | E-mail | 10. března 2018 v 14:13 | Reagovat

[2]: Resthefuture: Tentokrát je mimo Hermiona, přesně tak. Však on jí Severus vysvětlí, co všechno na ni ví a jak na to došel. :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.